Koolilaste nägemine

Iga kooliaasta alguses tuleks laste nägemist kontrollida. Samuti tasub üle vaadata olemasolevate prillide seisukord. Hea ja mugav nägemine tagab lastele ka võimaluse edukaks õppimiseks.

Tänapäeva koolinoortel on võrreldes varasemate aastatega suurem rõhk lähitööl ning seetõttu esineb ka rohkem nutiseadmetega seotud nägemisprobleeme. Nutiseadmetest (ja ka päikesest) kiirgub kahjulikku sinist valgust. Sinine valgus on lühikese lainepikkusega valgus, mis läbib erinevaid rakkude kihte ning jõuab ka silma põhja võrkkestale. Võrkkestal asuvad fotoretseptorid, mis võtavad vastu visuaalset informatsiooni meid ümbritsevast.

Sinise valguse mõju laste silmadele

Toledo Ülikoolis 2020. aastal avaldatud uuringus selgus, et kui  stimuleeriti pikaajaliselt silmapõhja rakke sinise valgusega, siis tekkisid fotoretseptorites oksüdatsiooni tagajärjel mürgised molekulid, mis hakkasid kepikesi ja kolvikesi kahjustama. Arvatakse, et sama protsessi tagajärjel tekib inimestel ealine maakuli degeneratsioon ehk kollatähni kärbumine. Laste silmad on aga sinisele valgusele tundlikumad kui vanemate inimeste silmad, kuna laste silmade erinevad eesmised kihid – sarvkest, klaaskeha ja kõige enam silmalääts, on täiesti läbipaistvad. Seetõttu on laste silmi vaja kaitsta spetsiaalselt sinist valgust blokeerivate prilliläätsedega.

Sinise valguse kaitse

Selliseid eriklaase on prilliturul kahte varianti: prilliläätsel kihina ja prilliläätse materjali sees. Need prilliläätsed, millel on sinist valgust blokeeriv filter kihina läätse pinnal, neelavad endasse umbes 20-30 protsenti kahjulikust valgusest; aga need prilliläätsed, millel on sinist valgust blokeerivad elemendid materjalis, neelavad kuni 90 protsenti sinist ja violetset valgust. Sinine valgus ei ole aga ainuke nutiseadmetega seotud kahju laste nägemisele.

Lähedale vaatamise mõju

Pahatihti kipuvad lapsed telefone ning tahvelarvuteid väga lähedalt vaatama. See võib aga tekitada erinevaid akkommodatsiooni- ning vergentsiprobleeme. Kui me vaatame lähedale, siis aktiveerub lähinägemise triaad: pupillid ahenevad, akkommodatsioon aktiveerub ning silmad konvergeeruvad. Akkommodatsioon on silma võime muuta fookust kaugel asuvatelt objektidelt lähedale. Vergents on silmade vastassuunaline liikumine: kui me vaatame lähedale siis silmad konvergeeruvad ehk vaatavad kokku. Pahatihti aga ei tööta akkommodatsioon ning vergents veatult ning lähitööl tekivad silmade kuivus, väsimus, valu, punetamine, udusus, topeltnägemine, jms kaebused. Sel puhul võib abi olla lähitoega prillidest kus prilliklaasi ülalosas on kaugtugevus, allosas väiksem miinus või suurem pluss, mis lõdvestab silmalihaseid.

Kvaliteetsete prilliläätsedega saab tagada lastele hea nägemise ning silmade tervise ka tulevikus.

Laura Tõnov

Pere Optika optometrist’

Pere Optika asub Jewe keskuse I korrusel